سبد خرید

“عسل سیاه دانه” یک معجون همه کاره

۱۳۹۶/۱۱/۰۸ | ۲۲:۱۴

برای داشتن اطلاعات دقیق درباره عسل سیاه دانه می بایست ابتدا خود گیاه سیاه دانه را بشناسیم.

به گزارش” یه بال” سیاه دانه، دانه ای است که جنوب غربی آسیا یافت می شود و از گیاهان بومی آنجا به حساب می آید. سیاه دانه که طعم نسبتا تلخی هم دارد برای ترکیب در ادویه مورد استفاده می شود و خاصیت ضد میکروب، ضد انگل، و مسهل دارد. سیاه دانه را با نام های دیگری نیز می شناسند سیاه تخمه، سنوخ سیاه، شونیز، سرنیچ سیاه، کوم اسود، شونوز و کمون هندی از جمله این نام هاست.

شهد سیاه دانه نسبت به سایر شهدها در منطقه ما کمی کمتر است و برای تولید عسل سیاه دانه معمولا یک زنبورداری جدا را راه می اندازند. یعنی زنبوردارانی که مثلا ۵۰۰ کندو دارند، ۱۰۰ کندوی عسل را به تهیه این نوع انگبین اختضاص می دهند و در مکانی جدا نگهداری می کنند. بره موم عسل سیاه دانه کمی تلخ تر از بره موم های معمولی است و ژل رویال به دست آمده از شهد سیاه دانه نیز طعمی متفاوت با سایر شهد انگبین ها دارد.

گرده افشانی در انگبین سیاه دانه کمتر از سایر موارد دیگر است زیرا چون این دانه کمیاب است پس شهد و گرده گل آن نیز کمیاب می باشد و نمیتوان انتظار داشت که زنبور گل های متفاوت زیادی را امتحان کند.

استفاده از سیاه دانه برای مادرانی که شیر می دهند نیز توصیه می گردد.

خواص عسل سیاه دانه:

خواص عسل سیاه دانه مانند خواص سایر عسل هاست و تنها در مواردی خاص متفاوت است. از سیاه تخمه یا سیاه دانه برای درمان استفاده می کنند و با تهیه شدن عسلش، عسل درمانی جای درمان با خود گیاه را می گیرد.

عسل سیاه دانه در درمان دیابت و درمان کم خونی موثر است، میگرن را کاهش میدهد و داروی بیماری های قلبی و عروقی است.

از دیگر خواصی که در عسل سیاه دانه می توان یافت تقویت پوست و وجود اسیدهای چرب مفیدی که برای درمان سرطان مناسب هستند، رفع یبوست، درمان مسمومیت های خونی و تقویت سیستم ایمنی بدن به دلیل وجود پتاسیم فراوان اشاره کرد.

ترکیب سیاه دانه و روغن زیتون ازمواردی است که فواید بسیاری دارد و از آن برای درمان عطسه های پیاپی هم استفاده می شود. به این صورت که خلوط روغن زیتون و سیاه دانه را می جوشانند و به مدت یک دقیقه آن را روی پیشانی قرار می دهند. استفاده از عسل طبیعی در روال درمان بسیار مهم است و حتما باید از طبیعی بودن انگبین مطمئن باشید.

 

درمان سینوزیت از دیگر فواید عسل سیاه دانه است.برای رفع سینوزیت در فصل پاییز بخور سیاه دانه در هفته لازم است.

در طب های قدیمی و کتوب گیاه درمانی از سیاه تخمه برای کاهش دردهای داخلی بدن نظیر کمردرد نیز صحبت شده است.درمان فشار خون با سیاه تخمه در قدیم هم رایج بوده و علاوه بر آن از تخمه سیاه برای درمان آسم، سرطان روده بزرگ، و حتی ترک اعتیاد هم استفاده می شده است.

استفاده از گیاه سیاه دانه در گذشته:

استفاده های فراوانی که از این گیاه در قدیم می شده است، نشان دهنده آن است که از جایگاه ویژه ای در طب و گیاه درمانی داشته است و چون تاریخچه عسل و پرورش زنبور هم بسیار زیاد است، حدس محققان و صاحب نظران این است که زنبورداری یا به عبارت دیگر کندوداری در زمان قدیم بیشتر در جهت تهیه عسل سیاه دانه بوده است زیرا یک معجون همه کاره به حساب می آمده و احتمال اینکه در قدیم پوشش گیاهی سیاه تخمه بیشتر از چیزی که در حال حاضر هست بوده باشد، زیاد است.

: Tags , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...