سبد خرید

جفت گیری ملکه با کارگر نر چگونه اتفاق می افتد

۱۳۹۶/۱۲/۰۹ | ۲۱:۴۰

به گزارش” یه بال” دستگاه تناسلی زنبور عسل که سبب تولید مثل این حشره می شود با سایر حشرات و موجودات تفاوت های اساسی و خاصی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

دستگاه تناسلی زنبور عسل به طور کلی به سه نوع تقسیم می گردد.دستگاه تناسلی ملکه، دستگاه تناسلی زنبور نر و دستگاه تناسلی زنبور کارگر.

 

دستگاه تناسلی ملکه:

گو اینکه همه کارگران درست مثل ملکه ماده اند ولی دستگاه تناسلی آنها ناقض بوده و بعلاوه به دلیل دریافت بویی که از غدد زیر آرواره ای ملکه دائما ترشح و در کندو پخش می گردد عقیم می باشند. به همین دلیل هم می خواهیم در اینجا به طور مختصر از وضع و ساختمان غدد تناسلی تنها موجود ماده کامل جمعیت زنبور عسل یعنی ملکه بحث کنیم.

عضو تناسلی که در بدن ملکه بیش از همه به چشم می خورد یک جفت تخم دان می باشد که به تنهایی حجم قسمت اعظم شکم را پر می کند.

تخمدان محلی است که در آنجا تخمها درست شده و به وجود می آیند و در انتهای هر یک از دو تخمدان مجرایی به نام “تخم بر” دیده می شود.

یک جفت تخم بر مزبور به مهبل و این خود به مخرج ختم می گردد که تنها منفذ جفتگیری ملکه زنبور عسل با زنبور نر است. مهبل به وسیله یک کانال بسیار ظریف با “کیسه ذخیره اسپرم” ارتباط دارد.

این کیسه هنگام جفت گیری با نرها، از نطفه نر یا “اسپرماتوزوئید” پر می شود و اسپرماتوزوئید هم در آنجا برای بارور کردن تخم در مواقع لزوم، سالها انبار و نگهداری می شود.

 

هر تخمدان ملکه تقریبا از ۱۸۰ عدد “لوله” تشکیل می گردد که همگی به داخل تخم بر ختم می گردند.در هر لوله تعداد زیادی از “تخم های نارس” و رسیده و همچنین سلولهای غذایی مثل گردنبند مروارید پشت سر یکدیگر صف می کشند.

هر چه به انتهای لوله نزدیکتر گردیم تخم ها رسیده تر و بزرگتر و برعکس سلولهای غذایی کوچکتر می شوند چون در این فاصله مرتب خورده و مصرف شده اند.تخمی که در آخرین نقطه لوله قرار دارد کاملا رسیده و آماده خروج از بدن ملکه زنبور عسل است.

دستگاه تناسلی زنبور عسل نر :

بیشترین قسمت محفظه داخلی شکم زنبور نر را یک جفت بیضه اشغال می نماید.

بیضه ها محل تولید نطفه های نر یا اسپرماتوزوئیدها هستند که در داخل هر بیضه حدود ۲۰۰ لوله وجود دارد که اسپرماتوزوئیدها داخل همین لوله ها درست می شوند و از راه “مجرا” به محوطه کوچکی که یک جفت “غده مخاطی” به داخلش می ریزد ارتباط دارند.

قسمتهای دیگر دستگاه تناسلی زنبور عسل نر عبارتند از: کانالهای اسپرم، قطعه پیازی، لوله های جفتگیری، ضمیمه های چین دار، قسمت حلزونی و زائده های شاخی که همه اینها به مجرای تناسلی ختم می گردند.ملکه زنبورهای نر را از راه باکره زایی تولید میکند یعنی برای تولید زنبور نر احتیاجی به اسپرماتوزوئید ندارد.به زبان دیگر زنبور نر پدر ندارد.

جفتگیری ملکه زنبور عسل:

زنبور نر در دهمین روز زندگی به سن بلوغ می رسد. برای اطمینان از بالغ بودن زنبور نر کافی است با دست به آرامی قسمت انتهایی شکمش را کمی فشار دهیم.در صورت بالغ بودن تمام دستگاه های تناسلی آن از بدنش خارج می گردد.پس از بیرون آمدن دستگاه تناسلی زنبور نر دیگر قادر به ادامه زندگی نبوده و می میرد.

مسئله جالبی که درباره جفتگیری ملکه وجود دارد این است که هنوز کسی نمیداند که دقیقا نحوه جفتگیری زنبور نر با ملکه به چه صورت است و هنگام جفتگیری جنس نر بالای ملکه قرار میگیرد یا زیر آن.

“ملکه زنبور عسل” چهار روز پس از تولد به سن بلوغ رسیده و قادر به جفتگیری می شود. وی در سنین اول بلوغ در یک روز آفتابی و قبل از ظهر کندو را ترک می کند و در هوا پرواز می کند.در این پرواز حداقل با دوازده نر جفتگیری نموده و زمانی که کیسه ذخیره اسپرم وی پر از اسپرم شد به کندو بر می گردد.هرگاه کیسه پر نشده باشد روز بعد و در صورت لزوم حتی روز سوم نیز به پرواز جفتگیری می پردازد.تا از پر شدن کیسه اسپرمش مطمئن گردد. آنگاه تا آخر عمر در کندو باقی می ماند و به تخم گذاری می پردازد.

 

اعضایی که در شکم زنبور عسل قرار دارند (اعضای داخلی):

مری که از دهان و سینه به سمت شکم می رود در اولین قسمت شکم گشاده شده و “کیسه ذخیره عسل” را به وجود می آورد. در این کیسه زنبور کارگر هنگام پرواز روی گلها مایعاتی مثل شهد، آب یا شربت را جمع و با خود به کندو حمل می نماید. کیسه ذخیره عسلی علاوه بر آن به زنبور امکان می دهد تا هم قبل از پرواز عادی روزانه انرژی مورد لزوم عضلاتش را برای حرکت و پرزدن به صورت عسل در داخلش ذخیره نماید و هم اینکه هنگام بچه دادن مقداری عسل از کندو بردارد تا در مدتی که جمعیت به صورت خوشه روی درخت آویزان است و هنوز کندوی تازه ای کشف ننموده بی غذا نماند.

“کیسه عسلی” به وسیله قیف و لوله قیفی با روده میانی در ارتباط است.روده میانی محل جذب مواد غذایی است.مجاری ادراری (کلیه ها) به انتهای روزه میانی می ریزند.روده میانی به روده کوچک و روده انتهایی به مخزن وصل بوده و به مخرج ختم می گردد.

زیر حلقه کیتینی پشتی لوله قلبی با پنج حفره افقی دیده می شوند که قبل از ورود به سینه کمی به سمت پایین رفته و در آنجا ۹ چین به وجود می آورند. پس از آن به صورت یک لوله ساده از طول سینه گذشته و در سر، باز می گردند.به طوری که در سر، خون از لوله خارج می گردد.

در قسمت پایین شکم عصب مرکزی شکمی و پس از آن غده های مومی و دستگاه نیش دیده می شوند.در فاصله بین حلقه پنجم و حلقه ششم پشتی سلولهای غده بویایی به چشم می خورند.

: Tags , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...