سبد خرید

ممنوعیت ۳ آفت کش برای حمایت از زنبورهای عسل

۱۳۹۷/۰۲/۰۸ | ۱۹:۳۲

 

به گزارش” یه بال” اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طرح ممنوعیت استفاده از سه گونه نئونیکوتینوئید در فضای آزاد رای دادند. این آفت‌کش‌ها خطری جدی برای بقای زنبورهای وحشی و زنبورهای عسل به‌شمار می‌روند.

۱۶ عضو اتحادیه اروپا با تصویب طرح ممنوعت استفاده از سه گونه نئونیکوتینوئید گام موثری در راستای حفاظت از گرده‌افشان‌های اصلی اروپا برداشتند.

در اتحادیه اروپا برای تبدیل یک طرح به قانون باید علاوه بر رای اکثریت اعضا، مجموع جمعیت کشورهایی که رای مثبت داده‌اند، دست‌کم ۶۵ درصد شهروندان اتحادیه باشد. در میان طرفداران ممنوعیت سه گونه نئونیکوتینوئید، کشورهای پرجمعیتی مانند آلمان و فرانسه نقش موثری داشتند.

آفت‌کش‌های ایمیداکلوپرید، کلوتیانیدین و تیامتوکسام که از زمره مواد نئونیکوتینوئید هستند، در دوز پایین برای انسان خطرزا نیستند، اما برای گرده‌افشان‌های مهمی چون زنبورها و پروانه‌ها خطری جدی به‌شمار می‌روند.

 

این سم‌های شیمیایی که برای حفاظت از تولیدات کشاورزی به‌ کار می‌روند به میزان بسیار ناچیز باعث اختلالات شناختی و عصبی، و در بسیاری موارد باعث مرگ زنبورها و پروانه‌ها می‌شوند. علاوه بر این بر قدرت باروری زنبورهای نر تاثیر می‌گذارند و از این طریق نیز جمعیت زنبورها را کاهش می‌دهند.

تصمیم اتحادیه اروپا برای ممنوعیت سه گونه آفت‌کش‌ نئونیکوتینوئید با موافقت‌ها و مخالفت‌ها از جوانب گوناگون روبرو شد. اکثر وزیران محیط زیست کشورهای عضو اتحادیه آن را اقدامی کافی برای حفاظت از گرده‌افشان‌ها می‌دانند، برخی نیز گفته‌اند که باید برای حفاظت از گونه‌های گرده‌افشان اقدامات بیشتری صورت گیرد.

بسیاری از سازمان‌های طرفدار محیط زیست ضمن ابراز خرسندی از تصمیم روز جمعه اتحادیه اروپا معتقدند که تنها ممنوعیت استفاده از این سم‌ها در فضای آزاد کافی نیست و باید در گرم‌خانه‌ها هم ممنوع شوند.

 

 

: Tags , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...