سبد خرید

بحرانی که در نبود زنبور عسل رخ می دهد

۱۳۹۶/۰۸/۰۸ | ۱۳:۵۴

به گزارش سایت “یه بال” بسیاری از مردم فکر می کنند مهمترین کار زنبورعسل تولید عسل و سایر محصولات مثل گرده گل و ژل رویال می باشد اما اینگونه نیست در واقع ۹۰ درصد کارایی زنبورعسل مربوط به گرده افشانی می باشد.

گرده افشانی در گیاهان و درختان به روش های مختلفی انجام می شود که گرده افشانی به وسیله حشرات و مخصوصا زنبورعسل مهمترین روش القاح گیاهان می باشد.

زنبورعسل در هر پروازش به بیرون کندو در حستجوی شهد و یا گرده گل از گل های زیادی بازدید می کند. گرده گل که در واقع اسپرم گیاهان هستند به پرزهای بدن زنبور می چسپند و یا زنبور خودش آنها را جمع آوری می کند و در بازدیدش از گل های دیگر گرده های گل باعث باروری آن گل می شوند.

در بسیاری از درختان میوه مثل سیب یا گیلاس و … ۹۰ درصد کار گرده افشانی و بارورسازی را زنبورعسل انجام می دهد. گرده افشانی درختی مثل بادام هم به صورت ۱۰۰ درصد توسط زنبورعسل انجام می شود. گیاهان و درختانی هم که توانایی خودگرده افشانی را دارند اگر زنبورعسل این کار را برایشان انجام دهد کیفیت و کمیت محصولشان جندبرار خواهد شد. مقایسه کنید با ازدواج فامیلی و غیرفامیلی!

به خوبی مشخص می شود که اگر زنبور عسل نباشد میزان کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی به شدت کاهش می یابد و طبق نظر کارشناسان محصولات کشاورزی به ۲۵ درصد کاهش میابند یعنی زنبورعسل نقش مستقیم در تولید ۷۵ درصد محصولات کشاورزی مورداستفاده انسان را دارد. در سال ۱۹۹۹ محققان دانشگاه کرنل امریکا نقش زنبورعسل در تولید محصولات کشاورزی آمریکا را بالغ بر ۱۴.۶ میلیارد دلار برآورد کردند.فکر می کنید این رقم برای کشور ما و یا کره زمین چقدرخواهد بود؟

متاسفانه در کشور ما در فصل کوچ دادن زنبورهای عسل بسیاری از باغ داران مانع از گذاشتن کندوها درون باغشان می شوند وبسیاری حتی طلب کرایه زمین می کنند وبدتر از همه با سمپاشی بی موقع و غیراصولی زنبورهای عسل را قتل عام می کنند. غافل از اینکه ۹۰ درصد سود زنبورهای عسل به محصولات آنها برمی گردد.

در کشورهای توسعه یافته یک هماهنگی سازمان یافته بین کشاورزان و باغداران و زنبورداران وجود دارد که هم باعث رضایت کشاورز و هم باعث رضایت زنبوردار می شود.

دربعضی از استان های کشور چین به دلیل استفاده بی رویه از سموم کشاورزی هیچ حشره ای باقی نمانده است و مجبورهستند گرده گل بخرند و به صورت دستی و گل به گل خودشان عمل گرده افشانی را انجام بدهند!! کاری که زنبورعسل بدون هیچ منتی انجام میدهد.

 

بدون زنبورعسل و دیگر حشراتی که گرده افشانی را انجام می دهند گیاهان و درختانی که برای گرده افشانی به این حشرات وابسته اند نابود خواهند شد و انسان ها منبع غذا و اکسیژن خود را از دست می دهند و به قول اینشتین انسان فقط ۴ سال بدون زنبورعسل زنده خواهد ماند.

کشاورزانی که دانسته یا نادانسته با سموم شیمیایی زنبورهای عسل را می کشند باید بدانند با این کار به طبیعت آسیب می زنند و زندگی نسل های آینده را به خطر می اندازند. با خانواده و دوستان خود درباره مهمترین نقش زنبورعسل صحبت کنید و آنها را از اینکه چقدر زنبورهای عسل برای طبیعت مهم می باشند آگاه کنید

: Tags , , , , ,

یک دیگاه در “بحرانی که در نبود زنبور عسل رخ می دهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...